19.05.2013 21:46


Zlostná diskuze

Autor: Michal Majnuš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zlosti je nade vši pochybnost na světě dosti. Kořeny však nehledejme jinde, leč u sebe samých; v nitru naší osobnosti. A v diskuzích webových.

Stalo se před nedávnem, že jeden chytrý pán pronesl nemístný plán. Totiž nejmenovat jistou osůbku do hodnosti náležité. Holt není radno zpronevěřiti se pánu našemu, byť pravdu nemá. Leč zvolili jsme si ho sami, drazí přátelé, a věru věděli jsme, čeho schopen jest. Jestli někdo odmítá zvolání mé prosté, nic naplat tobě. Já vyjádřil svůj postoj k věci dané, toť demokracie se přec náš systém nazývá.

Internet, ta pověstná studnice moudrosti i blbosti zároveň, umožnil projednávati podobné problematiky ve velkém. Takříkajíc veřejné online diskuze, které s diskuzí pramálo společného mají, stávají se bojištěm téměř krvavým. Řež odehrála se tam, drazí přátelé. Já vyvázl jen s lehkým zraněním, ač neskonale bolavým. Odvážil jsem se sdílet názor svůj skromný, některým však nebyl po chuti. Ukamenován snad bych byl, nebýt tlačítek dvou mocných, jež uchránily psychické zdraví mé maličkosti.

Snad ztratila se morálka, snad přišli jsme o všechny dobré mravy. Nicméně problém hlubší v kyberprostoru vyvstal. Svobodu a demokracii užívati nevíme. Bojíme se do očí protivníku svému pohlédnout, jazyk zauzlován na tisíce let. Kybersvět však jazyk náš až příliš rozvázal, anonymně netolerantní mysli průchod dal; ke zlosti veřejné prostor poukázal. Demokracie pláče a my bychom měli plakat s ní.

Ilustrační foto: morguefile.com.

Klíčová slova: diskuze, demokracie, internet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.