22.05.2018 21:32


Změna začíná spolu, myslí si organizátoři BarCampu

Autor: Adéla Petřeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Téma rozvoje veřejného prostoru, budování komunit a jak obojí dělat společně si přišli poslechnout a vyzkoušet návštěvníci neformální konference BarCamp. Organizátoři z neziskovkové organizace NESEHNUTÍ ji naplánovali na 18. a 19. květen. Neformální konference na principu stejného zapojení lektorů jako účastníků, uspořádali organizátoři v otevřeném prostoru Impact Hub Brno.

Informační stánek na BarCampu. Foto: Adéla Petřeková

Brno – Zájemci si mohli v pátek a v sobotu vybrat z nabídky workshopů, přednášek, doprovodného programu nebo mohli sami vystoupit na otevřený mikrofon na konferenci BarCamp. „Snažili jsme se akci udělat co nejotevřenější, není tady žádné vstupné. Věřím proto, že sem na akci přišli i lidé, kteří by normálně nepřišli,“ doufala organizátorka Mariana Zbořilová. Oproti minulému BarCampu, který se konal v Brně a organizátoři na něm představili témata aktivismu, se tentokrát návštěvníci vzdělávali o utváření, udržování, utužování komunit a komunikaci ve veřejném prostoru.

Přednáška Grand Hotel Cosmopils o  komunitním bydlení. Foto: Adéla Petřeková

Podle organizátorky jsou důležití i zahraniční mluvčí, protože osvětlí věci, které se u nás berou za problémové. „Rozhodně jsem se těšila na přednášku o komunitním bydlení Grand Hotel Cosmopolis. V Německu to funguje úplně jinak než u nás, neustále na sobě pracují a věří ve změnu. My jsme tady ve spoustě věcí hrozně pozadu,“ zasteskla si Zbořilová. Dodává, že většinou pořádají BarCampy v zahraničí, aby podporovali místní iniciativy v jejich práci. „BarCampy děláme hlavně v zahraničí, na Kavkaze, v Gruzii, Arménii nebo na Ukrajině. Snažíme se jim pomoct a ukázat, jak v jejich velmi specifickém prostředí, které je nezřídka úplně svobodné, fungovat." uvedla Zbořilová.

Workshop o komunikaci v konfliktech. Foto: Adéla Petřeková

Návštěvníci se účastnili i workshopů. Například ten zabývající se komunikací v konfliktních situacích, byl úplně plný. Zájemci si vyzkoušeli některé mechanismy komunikace, všechno se ale za hodinu a půl nenaučili. „Není to nic, co se dá za tak krátký čas naučit. Ve zkratce je pro komunikaci v konfliktu důležité umět správně analyzovat situaci a vědět, v jaké fázi se konflikt nachází, a tomu i přizpůsobit komunikaci,“ osvětlil lektor Petr Guštafík. Pro komunikaci na začátku konfliktu doporučil lektor upřímnost bez sarkasmu a bez druhotných úmyslů. Když to nezafunguje, je možné intervenovat a vtáhnout třetí nezávislé osoby, naplánovaní střetnutí a vyjasnění si zájmů a pozic. „Samozřejmě může nastoupit i výraznější polarizace, potom mají cenu oddělené setkání s mediátorem, nebo se obrátit na úřady,“ nastínil Guštafík.

Večerní program ve formě angažovaného rapu. Foto: Adéla Petřeková

Na první večer byl připravený doprovodný program v podobě hudby nebo křtu příručky o komunitách. Jedním z vystupujících byl angažovaný raper Gnosta G. „Já o sobě neříkám, že dělám angažovaný rap, ale mám minulost občanského aktivisty. Rap je pro mě způsob, jak pracovat s takovými tématy a být u nich přítomen,“ řekl raper pod pseudonymem Gnosta G.

Jedna z dobrovolnic u oběda. Foto: Adéla Petřeková

Dvoudenní akci trvá připravit skoro rok. „Půl roku se pravidelně scházíme a plánujeme. Na přípravě se podílí asi pětadvacet lidí i s dobrovolníky,“ sdělila Zbořilová. Akci podporuje Evropská unie, Státní fond životního prostředí a město Brno.

Klíčová slova: BarCamp, NESEHNUTÍ, komunity, veřejný prostor, konflikt, angažovaný rap

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.