03.04.2015 13:21


Změna žákovského jízdného? Petici již podepsalo přes dva a půl tisíce studentů

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prokázat se ve vlaku průkazem studenta ISIC? Využít žákovské jízdné i v létě nebo při dojíždění na stáž? Souhlasnou odpověď na obě otázky nabízí petice dvou studentek pražských práv Go public with ISIC. Vytvořily ji Miroslava Balážová a Eva Bistárová motivované nespokojeností se stávajícím omezením takzvaného žákovského jízdného. Svůj souhlas podpisem dosud vyjádřilo přes dva a půl tisíce studentů.

Praha – Zavést žákovské jízdné nevztahující se pouze na trasu mezi trvalým bydlištěm a školou. Rozšířit platnost jízdného i na období prázdnin. Především však umožnit studentům dojíždět do školy za zvýhodněné ceny nejen na základě žákovského průkazu Českých drah, ale i studentského průkazu ISIC. Studentky druhého ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy Miroslava Balážová a Eva Bistárová si vytyčily nemalé cíle. Nejsou však jediné, komu současné nastavení žákovského jízdného nevyhovuje. Jejich on-line petici už podepsalo přes dva a půl tisíce studentů.

On-line petici podepsalo již přes dva a půl tisíce studentů. Foto: Barbora Halbová.

„Několikrát jsme žákovský průkaz zapomněly a musely do školy cestovat za plnou cenu. Nemožnost požadovat studentskou slevu na základě průkazu studenta, který vydává většina vysokých a mnohé střední školy, nám připadala nelogická a rozhodly jsme se s tím něco udělat,“ popsala společné pohnutky studentka Miroslava Balážová. Prvotní cíl rozšířily o zrušení územního omezení platnosti žákovského jízdného. V současné době totiž sleva platí pouze na trase mezi školou a trvalým bydlištěm. „Údaj o něm však na studentský průkaz zanést nelze,“ vysvětlila Balážová.

„Mimoškolní vzdělávání a praxe často bývají v jiných městech a bylo by super jezdit za nimi se studentskou slevou,“ vzkázala autorkám Kristýna Hargitaiová ze Rtyně v Podkrkonoší, která se pod petici podepsala. Možnost využívat žákovské jízdné i v letních měsících, kdy mnozí studenti absolvují zkoušky či stáže, by uvítala studentka Pavla Brabencová z Ústí nad Labem. Zrušení časového omezení platnosti žákovského jízdného je posledním z cílů petice. Studenti, kteří do školy dojíždějí denně, by dle návrhu autorek mohli zvýhodněné jízdné využívat i o víkendech.

Sběr podpisů autorky zahájily 16. března. Dosud petici podepsalo přes dva a půl tisíce studentů, včetně těch slovenských studujících v České republice. Konec sběru podpisů vyhlásily Balážová s Bistárovou na 10. dubna. Již 16. dubna s peticí vystoupí na dvaadvacáté členské schůzi České asociace organizátorů veřejné dopravy v Bratislavě. Kromě dopravců se schůze zúčastní i ředitel odboru veřejné dopravy ministerstva dopravy Ondřej Michalčík.

Na bratislavskou členskou schůzi dopravců studentky pozvala společnost GTS Alive, která průkazy ISIC v České republice vydává a dlouhodobě se snaží o jeho využívání ve veřejné dopravě. „Dosud jsme získali podporu odboru vysokých škol ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Věříme, že budeme-li tlak vyvíjet z více stran, legislativní změny dosáhneme,“ uvedl manažer společnosti Karel Beck. Po schůzi předají studentky petici ministerstvu dopravy České republiky.

Otázkou žákovského jízdného se před třemi lety zabývala i absolventka Právnické fakulty Masarykovy univerzity Monika Mareková. Marekové se podařilo zajistit nárok na cenové zvýhodnění v dopravě pro studenty s trvalým bydlištěm mimo Českou Republiku. Pro ty bylo nastavení žákovského jízdného diskriminační, což potvrdil i tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský.

Podle Ladislava Vyhnánka z katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity požadují Balážová s Bistárovou spíše velkorysejší a nepochybně nákladnější nastavení žákovského jízdného. „Nejde tedy ani tak o právní jako o politický problém a vše záleží na odezvě ministerstva. To má dle zákona o právu petičním pouze povinnost petici přijmout, zabývat se jí a následně na ni odpovědět,“ dodal Vyhnánek.

Klíčová slova: ISIC, žákovské jízdné, petice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.