15.05.2019 20:19


Změny za poslední rok Brno představuje desítkami infografik

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnská radnice ve středu vydala v pořadí už třetí zprávu o stavu města. Prostřednictvím několika desítek infografik ilustruje vývoj Brna za poslední rok. Získaná data ovlivní třeba i budoucí směřování města. Jednotlivé ukazatele se podle autorů statistik vyvíjí spíše pozitivně.

Radnice města Brna. Foto: Patrik Švec

Brno – Zprávu o tom, jak se Brno změnilo za poslední rok, ve středu vydala brněnská radnice. Data o změnách v počtu obyvatel, nezaměstnanosti nebo počtu vysokoškoláků ve městě prezentuje radnice prostřednictvím téměř sedmi desítek infografik na speciálním webu.

S vydáváním souhrnných statistik město začalo v roce 2017. Snaží se tak nejen Brňanům jednoduchou cestou zpřístupnit řadu zajímavých informací o jejich městě. Data mají pomoci i vedení Brna při rozhodování o dalším směřování města. „Data jsou předpokladem toho, aby se důležitá rozhodnutí přijímala na základě znalostí stavu, ne na základě dojmů a přání," píší statistici na portálu data.brno.cz.

Podle primátorky města Markéty Vaňkové má vydávání podobných infografik u veřejnosti pozitivní ohlas. „Snažíme se tak o hledání nových zajímavých statistik, které představujeme populární a zjednodušenou formou," uvedla v tiskové zprávě Vaňková. Druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný zase upozornil na to, že jejich anglická verze je užitečným materiálem pro prezentaci města cizincům a turistům. Podle statistiků jich Brno ročně navštíví až 720 tisíc.

Pro lepší orientaci jsou infografiky rozděleny do pěti kategorií – prosperita, služby, prostředí, správa a zdroje. Postupně se pak věnují nejrůznějším sférám života Brňanů. Radnice kupříkladu upozorňuje na růst počtu obyvatel, který považuje za základní měřítko atraktivity města. Data ale zároveň třeba ukazují, že v Brně ubývá vysokoškolských studentů. V současnosti jich ve městě studuje asi 63 tisíc. Stejně tak si statistici všímají nedostatečného množství bytů. V minulém roce jich Brno údajně postavilo nejméně od roku 2014.

Brno chce do budoucna rozšířit statistiky ze soukromého sektoru. „Snažíme se o spolupráci se soukromým sektorem. Doufám, že ji budeme nadále prohlubovat," uvedl v tiskové zprávě Tomáš Koláčný.

Klíčová slova: statistiky, Brno, infografika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.