04.04.2019 23:14


Znásilnění naivní dívky nebo dobrovolná soulož? Nejasný případ se rozuzlení zatím nedočkal

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ani ve středu odpoledne nerozhodl Krajský soud v Brně o vině Tomáše Reznera obviněného ze znásilnění mladé ženy. Před soudem nestanul poprvé, jeho rejstřík vypovídá o bohaté trestné činnosti.   

Brno – Obžalovaný Tomáš Rezner stále čeká na rozsudek. Dle slov státní zástupkyně se  předloni dopustil spáchání trestného činu znásilnění mladé ženy. Ta ve své výpovědi uvedla, že ji pod záminkou vyfocení série uměleckých fotek v přírodě nalákal do auta, kde ji posléze omámil chloroformem a pistolí přinutil k pohlavnímu styku. Obžalovaný naopak tvrdí, že žena k němu nastoupila dobrovolně s vidinou přivýdělku. 

Před soudem vystoupili mimo jiné i znalci, aby zhodnotili nynější psychický stav poškozené i obžalovaného. Uvedli, že poškozená utrpěla vážnou újmu na psychickém zdraví a trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Není v podstatě schopná samostatného života, bojí se chodit sama po ulici, jít na kontrolu či do obchodu. Má strach z cizích lidí a všude ji musí doprovázet přítel. Ztratila práci a musela ukončit i studium,“ uvedla soudní znalkyně v oboru zdravotnictví Olga Škodová. Při stanovení diagnózy vycházela z podkladů z psychologických a psychiatrických vyšetření i z osobních hovorů s poškozenou. U obžalovaného jde o poruchu osobnosti s převahou sociální maladaptace.

Jednání se konalo za Reznerovy nepřítomnosti. Konstatuji, že je schopen podat věrohodnou výpověď, pokud tak sám bude chtít učinit. Nezjistili jsme u něj žádné okolnosti, které by jakkoliv snižovaly jeho schopnost vnímat, zapamatovat si a následně i reprodukovat důležité skutečnosti,“ přiblížil soudní znalec v oblasti psychiatrie a sexuologie Petr Weiss. Vyšetřením nebyla prokázána sexuální deviace. Přesto Weiss považuje chování obžalovaného za antisociální. Už v minulosti se dopustil krádeží i maření výkonu úředního rozhodnutí. Jedenáct trestných činů považuji za docela extrémní činnost,“ dodal Weiss. S tímto tvrzením se neztotožňoval Reznerův advokát. Podle něj je třeba zohledňovat typologii trestných činů i míru závažnosti, ne pouze jejich počet. Zpochybnil také atestaci znalkyně Škodové.

Jedním z důkazů, který u soudu použil, aby napadl důvěryhodnost poškozené, jsou screenshoty (obrázky zachycující aktuální zobrazení obrazovky, pozn. red.) jejího profilu na Instagramu, kde krátce po znásilnění nadále zveřejňovala vyzývavé fotografie. Snímky by potenciálně mohly být v rozporu s tím, co uvádí znalci o jejím psychickém stavu.

Neexistují také žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že byla poškozená omámena. Chybí i záznamy komunikace mezi ní a Reznerem. Z důvodu nedostatku důkazů tak bude jednání pokračovat v dalších dnech. Je třeba vypracovat nový znalecký posudek. Proto je věc odročena na neurčito,“ vysvětlil soudce Martin Vrbík. Požadovaná nemajetková újma činí přibližně 1,8 milionu korun.

Klíčová slova: krajský soud, Brno, znásilnění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.