19.03.2012 17:06


Zuzana Stromková: Člověk by měl jezdit hlavně s radostí

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vždy s úsměvem a v dobré náladě. Možná právě proto téhle jedenadvacetileté lyžařce z Liptovského Mikuláše skoro nikdo neřekne jinak než Zuzička. V letošní sezoně zaznamenala hned několik úspěchů, a to jak na domácím, tak i zahraničním poli a své cíle posunuje pořád dál. O freeskiingu, jejích plánech a letošní sezoně se dozvíte v následujícím rozhovoru

Hodně lidí si stále neumí představit, co všechno disciplína freestyle lyžování představuje. Mohla bys přiblížit, o co se vlastně jedná?

Freestyle lyžování může člověk provozovat hlavně v takzvaných snowparcích, které bývají blízko normálních sjezdovek nebo jsou přímo jejich součástí. Trať snowparku se skládá z různých překážek, skoků, zábradlí a bedniček. Na freestyle je treba mít lyže, které mají zvednutou patu i špičku tak, aby mohl člověk jezdit i pozadu.

Ve snowparcích dneska jezdí čím dál víc holek. Co tě vedlo k tomu, že sis vybrala právě tenhle sport?

Já jsem se o freeskiingu dozvěděla od bratra, který jezdil už sezónu přede mnou. Přiznám se, že začátky byly těžké. Ve snowparcích jezdili kromě mě jen snowboardisti a na Slovensku bylo dohromady asi jen pět jezdců freeskiingu. Dokonce se na Slovensku nedaly nikde koupit freeskiingove lyže. Neměla jsem se od koho učit, ale velmi mě to bavilo. A to mě u této disciplíny drží dodnes.

Co bys poradila holkám, které začínají a chtějí se zlepšovat?

Jezdit, jezdit, jezdit… a hlavně s radostí.

Pamatuješ si na svůj první závod?

Pamatuju si na něj velmi dobře. Konal se v Liptovské Tepličce, asi hned druhou sezonu, co jsem se začala pohybovat v parku. Na skocích jsem se pokoušela o 180° bez grabu a jezdila picnic table (pozn. aut.: oba dva výrazy označují triky).

Kdy si tě všimli sponzoři?

Sponzoring od Roxy jsem získala v šestnácti. Byl to můj úplně první sponzor. Spolu s dalšími úspěchy na různých soutěžích přišly i rozhovory v médiích a časopisech. 

Co pro tebe znamená spolupráce s takovými značkami, jako je Roxy nebo Coreupt?

Jezdit za Roxy a Coreupt je super. Pomáhá mi to hlavně po finanční stránce, protože každý rok potřebuju nové oblečení a lyže. Za to, co ušetřím, aspoň můžu více cestovat. Roxy má velmi příjemné materiály a dobré střihy, proto jejich oblečení nosím s radostí.  Mým úkolem je pak jezdit a přes celou zimu shromažďovat materiál jako jsou fotky a výstupy v médiích.

S kamarádkami z Liptovského Mikuláše jste založily projekt Snowgirls. O co konkrétně jde a jak to pokračuje?

S nápadem založit Snowgirls přišla má kamarádka z Banské Bystrice, Maťka Molnárová. Daly jsme se dohromady a vytvořily projekt, který zastupuje a prezentuje ženský snowboarding a freeskiing. Spolu s Maťkou, Nankou a Klaudijkou jsme chtěly jsme vytvořit něco, co tu ještě nebylo, ale hlavně se dobře bavit a ukázat ostatním holkám základy. Točíme krátké filmy, kde ukazujeme, jak dělat různé triky. Aby pro holky byly tyto sportovní disciplíny trochu snazší. Loni jsme dokonce uspořádaly jednodenní kemp na Donovalech. Letos projekt trochu stagnuje, ale na příští sezónu máme připraveno hodně nápadů. Chystáme i natáčení nových vyúkových filmů

Jak hodnotíš letošní sezónu?

Tuto sezonu jsem se dostala do Slovenské reprezentace a závodila i na takových soutěžích, jako je například Evropský pohár a Světový pohár. Kromě toho jsem hodně jezdila jen tak pro radost, takže jsem spokojená.

Dostala ses do slovenské reprezentace, se kterou se připravuješ na olympiádu 2014 v ruském Sochi. Už trénuješ?

Tým vznikl na základě kritérií vydaných Slovenským lyžařským svazem. Momentálně je v plném proudu zimní příprava, takže většinu času trávím na lyžích. Občas chodím také plavat, skejtovat a kvůli kondičce jsem začala s posilováním .

Na letošním Polish Freeski Open ses potkala také s mladou závodnicí Kelly Sildaru z Estonska, která je pro mnohé velkým překvapením sezóny. Jak se ti s ní závodilo?

Kelly je  šikovná desetiletá holčička, která  však svým stylem a triky překoná nejednoho chlapa. Potkala jsem se s ní už před dvěma lety a od té doby se neuvěřitelně zlepšila. Se svou malou váhou ale ještě nemůže jezdit na velkých skocích, a tak musí zatím počkat, dokud nevyroste. Moc jí fandím.

Jaký je tvůj zatím největší úspěch v kariéře?

Před pár týdny Světový pohár ve Finsku a první místo na Evropském poháru v Rakousku.

Co bys řekla o současném stavu parků na Slovensku a v Čechách?

V Čechách a na Slovensku máme parků hodně.  Ve většině z nich však stále chybějí skoky nebo postrádají každodenní údržbu, která je potřeba. Oproti zahraničním střediskům je v Čechách a na Slovensku málo opravdu dobrých parků. Nejlepší snowpark v celém Československu je podle mě na Donovalech. Nechybějí tam skoky, několikrát za sezonu mění  rozestavění překážek a vždy, když tam přijedete, je pěkně upravený.

Studuješ fotografii na vysoké škole v Praze. Jak se dá studium ve tvém případě skloubit s lyžováním?

Vždy, když někam jedu, beru s sebou foťák. Skloubit ježdění a focení je těžké, ale vždy nějakou pěknou fotografii přivezu.

Trávíš více času v Čechách, nebo doma v Liptovském Mikuláši?

V Čechách. Do Liptovského Mikuláše se bohužel dostanu zřídkakdy.

Čekají tě letos ještě nějaké závody?

Tento rok se už na žádné závody nechystám, ale určitě se zajedu podívat na Burton Spring Sessions a ukončím tak sezónu v pohodičce společně s kamarády.

Když zrovna nejezdíš, jak trávíš volný čas?

Většinou s přítelem. Když jsem v Praze, tak  chodím občas skejtovat. Někdy jezdím na bruslích nebo na kole a v létě chodím ráda na túry po Tatrách.

 

Zuzana Stromková je slovenská freestyle lyžařka. Narodila se 21. května 1990, pochází z Liptovského Mikuláše, studuje a žije převážně v Praze. Velkou část zimní sezóny tráví na horách, v parcích nebo ve volném terénu. Kromě lyžování, ježdění na skateboardu nebo cestování se věnuje fotografování, které zároveň také studuje na vysoké škole v Praze. V letošní sezóně se stala členkou slovenského reprezentačního týmu ve freestylovém lyžování.

Klíčová slova: freeskiing, freestyle, lyžování, Donovaly, Roxy, Coreupt, lyže

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.