22.11.2018 17:45


Zvíře je vězněm bez viny, tvrdí aktivisté. České cirkusy si zase svoje živobytí bez zvířat neumí představit

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cirkusy bez zvířat jsou možnou budoucností i pro Českou republiku. Návrh Ministerstva zemědělství zakazující drezuru divokých zvířat v cirkusech ve středu podpořili aktivisté demonstrací v Brně, Praze i Olomouci. Podle aktivistů je zábava založená na zesměšňování živých tvorů v cirkusech přežitkem. České cirkusy se brání, že u nich zvířata nikdo netýrá. Zákaz drezury už zavedlo dvanáct evropských států. 

Autor: Adriana Široká

Brno - „Zvíře není klaun!“ skandoval ve středu průvod lidí vyzbrojených barevnými světélky, který putoval z Náměstí Svobody na Moravské náměstí. Demonstranti chtěli upozornit na to, že cirkus se v dnešní době dá dělat i bez zvířat. Organizace Kolektiv pro zvířata akci uspořádala ve stejný den i v Praze a Olomouci. Vyjádřili tak podporu návrhu Ministerstva zemědělství zakazujícího drezuru divokých zvířat v cirkusech, který by měl být součástí plánované novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. „Myslím, že zvířatům nejvíce škodí to, že nežijí ve svém přirozeném prostředí. Určitě jsem pro zákaz drezury,“ řekla studentka Barbora Odehnalová. 

Aktivisté z Kolektivu pro zvířata ve svém projevu zdůraznili, že cirkusy nejsou pro zvířata tak okouzlující jako pro návštěvníky. Cirkusy už prý ze své podstaty nemohou zvířatům zajistit kvalitní život. Převážení v nedostatečně velkých klecích, vystupování před davy lidí, ostrá světla a hlasitá hudba. To přirozenosti takového slona nebo tygra podle aktivistů nemůže být vzdálenější. Protestující byli vybavení transparenty s nápisy „Vaše zábava = jejich utrpení“ nebo „Zvíře v cirkusu je vězněm bez viny“. 

Přijetím návrhu o zákazu drezury divokých zvířat v cirkusech by se Česká republika zařadila po bok dalších dvanácti evropských států, které již podobný zákaz zavedly. „Myslíme si, že zábava založená na zesměšňování a ponižování živých tvorů v cirkusech je přežitkem a je na čase ji poslat do propadliště dějin,“ vysvětlila Veronika Fuxová z organizace Kolektiv pro zvířata. 

V den demonstrací se české cirkusy rozhodly uspořádat den otevřených dveří, aby ukázaly, že je o zvířata dobře postaráno. Stojí si za tím, že zvířata nikdo netýrá. „Cirkus bez zvířat si neumím představit, jsou u nás šťastná,“ řekl principál cirkusu Humberto Hynek Navrátil starší v rozhovoru pro DVTV. Zdeněk Knotek, přednosta Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců, zase tvrdí, že zvířata mají být chovaná za podmínek, které se co nejvíce přibližují přirozeným podmínkám. „Cirkusy v tomto směru nemohou zajistit přirozené podmínky pro druhy volně žijících zvířat, ale ani pro jiná zvířata,“ dodal Knotek.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.